انواع تسمه نقاله

انواع تسمه نقاله

تسمه نقاله چیست؟

تسمه نقاله ها تسمه های صنعتی هستند که در دستگاه های نوارنقاله تعبیه می شوند. نوارنقاله ها دستگاه های صنعتی می باشند که در صنایع مختلف برای انتقال و جا به جایی انواع محصولات ، موادخام و تولیدی کارخانه ها و اجناس و کالاها به کار می روند.

نوارنقاله ها یا کانوایرها نسبت به ویژگی های محصولات انتقالی مثل ابعاد و اندازه و وزن محصولات ، میزان رطوبت محیط و سایندگی یا خورندگی مواد انتقالی و سایر پارامترها طراحی و تولید می شوند. بر همین اساس تسمه نقاله های مخصوصی برای هر کانوایر به کار گرفته می شود.

تسمه نقاله چیست؟

انواع تسمه نقاله

هر یک تسمه های دستگاه های کانوایر ویژگی های خاصی دارند که بر اساس همین خصوصیات آنها را برای کانوایرهای مختلفی استفاده می کنند.

از جمله تسمه نقاله هایی که در کانوایرهای صنعتی کاربرد دارند:

  • مدولار
  • لاستیکی
  • پی وی سی
  • توری فلزی
  • پارچه ای یا نمدی
  • زنجیری

تسمه کانوایر مدولار

این تسمه ها در کانوایرهای غذایی ، بهداشتی و دارویی کاربرد زیادی دارند . همانطور که در تصویر مشخص است ، قطعات پلاستیکی کوچکی هستند که به یکدیگر پین شده اند و تسمه مدولار را تشکیل داده اند. این قطعات کوچک در گام های مختلفی به صورت استاندارد نسبت به کاربردی که دارند تولید می شوند. این تسمه ها در برابر ترکیبات روغنی و اسیدی و خورنده مقاوم هستند . در شکل های متفاوتی مثل ساده و مشبک تولید می شوند. در کانوایرهای شست و شو و آبکشی نیز می توان از این تسمه ها استفاده کرد.

تسمه کانوایر مدولار

تسمه نقاله لاستیکی

تسمه های لاستیکی دارای ساختار بسیار مقاوم ، محکم و دارای منجید (نخ هایی با استحکام بالا در تار و پود تسمه )هستند. همین امر باعث شده در کانوایرهای معادن برای انتقال سنگ و محصولات مشابه مورد استفاده قرار بگیرند. این تسمه های لاستیکی در اشکال ساده و آجدار تولید می شوند. نوع آجدار برای انتقال موادی که ساینده هستند و امکان لیز خوردن آنها برروی کانوایر وجود دارد، به کار می روند.

تسمه نقاله لاستیکی

تسمه کانوایر PVC

تسمه های پی وی سی تحت تایید سازمان FDA می باشند. در کانوایرهای شرکت های بهداشتی و دارویی استفاده می شوند. تسمه های PVC معمولا در دورنگ سفید و سبز و در طول و عرض های مختلفی قابل تولید هستند. این تسمه ها به صورت صاف و آجدار یا شطرنجی تولید می شوند. در کانوایرهایی که شیبدار هستند برای انتقال مواد می توان از تسمه PVC نوع آجدار یا شطرنجی استفاده کرد تا مواد روی نوارنقاله لیز نخورند.

تسمه کانوایر PVC

تسمه نقاله توری فلزی

عمده کاربرد این تسمه ها در فرهای پیتزا می باشد. همانطور که در تصویر واضح است این تسمه ها در مش های مختلفی( اندازه سوراخ های تسمه) قابل تولید هستند. در کانوایرهای کارخانه های صنایع غذایی و محیط هایی که دمای بالا و حرارت یا رطوبت وجود دارد انتخاب تسمه نقاله توری فلزی بهترین گزینه است.

تسمه نقاله توری فلزی
تسمه نقاله توری فلزی
تسمه نقاله توری فلزی

تسمه کانوایر پارچه ای

این نوع تسمه ها ساختاری مشابه تسمه های PVC دارند . در کانوایرهای مراکز پخت نان و شیرینی به کار می روند.

لایه بیرونی این تسمه نقاله های پارچه ای نمدی یا از جنس الیاف است و خاصیت نسوز و نچسب دارد.

تسمه کانوایر پارچه ای

تسمه نقاله زنجیری

تسمه نقاله زنجیری یا پالت بر برای حمل مواد سنگین و ساینده به کار می رود. این کانوایرها در صنایع فولاد، پتروشیمی و بازیافت و … کاربرد دارند. تسمه های زنجیری این کانوایرها دارای مقاومت و انعطاف پذیری بالایی هستند. جنس زنجیر این کانوایرها نسبت به کاربردی که دارند می تواند استیل ، فولاد و آلومینیوم باشد.

تسمه نقاله زنجیری

فروشگاه صنعتگری ارائه دهنده انواع تجهیزات و قطعات نوارنقاله و تسمه نقاله های صنعتی در کشور می باشد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *