تسمه نقاله لاستیکی

تسمه نقاله لاستیکی

تسمه کانوایر لاستیکی

نوار نقاله ها یا کانوایرها امروزه کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارند. از جمله کارگاه ها ، فرودگاه ها، شرکت ها، فروشگاه ها، معادن، کارخانه ها و…

کانوایرها در واقع تسمه های صنعتی هستند. نسبت به کاربرد و نوع محصولی که توسط نوار نقاله منتقل می شود انواع مختلفی دارند مثل کانوایر عمودی، غلتکی، زنجیری، بارگیری ، تلسکوپی و …

تسمه کانوایر لاستیکی

اجزای کانوایر

هر نوار نقاله شامل سیستم بارگیری ، سیستم تخلیه ، سیستم انتقال نیرو ، غلتک ها ، تسمه و … می باشد.

تسمه نوار نقاله ها نسبت به کاربردی که دارند از جنس های مختلفی ساخته می شوند. به عنوان مثال نوار نقاله لاستیکی مقاوم در برابر گرما و حرارت، در محیط هایی استفاده می شود که دما بالا است و ممکن است تسمه آسیب ببیند مثل صنایع شیمیایی و فولاد.

اجزای کانوایر

ساختار لاستیک کانوایر

جنس تسمه کانوایرهای صنعتی می تواند PVC ، برزنت ، تفلون ، لاستیک و… باشد. تسمه لاستیکی از لاستیک و منجید ( تار و پودی از جنس نخ و دارای استحکام بالا) تشکیل شده است.

علت به کارگیری از یک تا چند لایه منجید در کانوایرها این است که مقاومت آن را در برابر رطوبت و تغییرات دما و سایندگی و خورندگی افزایش دهد . منجید از فیبر و نایلون تشکیل شده است. انتخاب منجید و چند لایه بودن آن، استحکام و قدرت کششی کافی را برای به چرخش درآوردن تسمه فراهم می کند.

جنس لاستیک پوششی موجود در لاستیک کانوایرها موجب افزایش مقاومت در برابر حرارت، سایش، دمای بالای محیط، روغن و … می باشد.

لاستیک کانوایرها به صورت آجدار و ساده تولید می شوند. از لاستیک های آجدار برای محیط هایی مثل معادن و محیط هایی که مواد انتقالی روی کانوایر یکنواخت نیستند و احتمال سایش وجود دارد استفاده می شود. لاستیک ساده نیز در محیط هایی که ماده ای که روی کانوایر حمل می شود یکنواخت است و سایش ندارد به کار میرود.

ساختار لاستیک کانوایر
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *